VODNÝ ŽĽAB RAKYTOVO

V doline Rakytovo pri Dolnom Harmanci, v lesoch vo vlastníctve mesta Banská Bystrica, sa nachádza jedinečná kultúrna pamiatka na splavovanie rovnaného dreva – vodný žľab. Vybudovali ho pravdepodobne už v 19. storočí a za národnú kultúrnu pamiatku vyhlásili v roku 2000. Vodný žľab v celkovej dĺžke 2 450 m sa za dlhé roky značne poškodil a zostal čiastočne znefunkčnený. Vďaka iniciatíve Mesta Banská Bystrica vznikol zámer opravy vodného žľabu Rakytovo v náklade 1 a pol milióna korún, ako súčasť projektu „Rozvoja turistickej infraštruktúry mesta Banská Bystrica“. Tento projekt fi nančne podporila zo svojich fondov Európska únia, Slovenská republika a mesto Banská Bystrica. Celá konštrukcia vodného žľabu je z dreva – zo smreka a jedle, bez použitia iného materiálu, napríklad železa či plastov. Rekonštrukcia vodného žľabu zrealizovaná v roku 2006 je výsledkom remeselného majstrovstva a úsilia pracovníkov Mestských lesov s. r. o. Banská Bystrica. Obnovený vodný žľab bol verejnosti slávnostne predstavený v rámci Lesníckych dní 27.4.2007.

HISTÓRIA BUDOVANIA VODNÝCH ŽĽABOV
V minulosti sa z listnatého dreva zväčša vyrábalo palivové drevo a pálilo sa drevené uhlie. Z ihličnatého dreva naši predkovia vyrábali úžitkové sortimenty. Doprava od pňa po odvozné miesto bola v lesoch mesta Banská Bystrica zväčša riešená spúšťaním dreva suchými šmykmi, (rizňami), potom vodnými žľabmi a následne splavovaním po vodných tokoch.
V rokoch 1916 – 1921 mesto ročne predalo v priemere 10 tisíc kubických metrov paliva a 9 500 kubických metrov úžitkového
dreva. Z inventúry mestského lesného majstra Ing.Júliusa Petrikovicha z roku 1922 vyplýva, že na území Mestských lesov boli funkčné vodné žľaby v dolinách Cenovo – ten meral 4 650 metrov, Prašnica – mal 1 840 metrov a Rakytovo – dlhý bol 2 400 metrov. Podľa správy Ing. Petrikovicha z roku 1922 napríklad v doline Prašnica sa plavilo ročne od 2 000 do 2 500 priestorových metrov dreva. Pri plavení dreva bolo denne zapotreby 40 až 80 ľudí a splavilo sa 150 priestorových metrov. Množstvo splaveného dreva záviselo od množstva vody vo vodnom žľabe. Pozostatky týchto stavieb z dreva nájdeme vo vodných tokoch hlavne po povodňových škodách, keď dôjde k odkrytiu naplavenín.

KONŠTRUKCIA VODNÉHO ŽĽABU
Do dna koryta potoku sa vo vzdialenosti 3 až 6 metrov uložia priečne guľatiny (pelstre), na ktoré sa položia pozdĺžne rozrezané guľatiny (pôdne) oblou časťou na pelster. Vrchná časť pôdne je vydlabaná do tvaru koryta, aby mohla viesť vodu v pozdĺžnom smere. Z bočnej strany pôdne sa drevenými kolíkmi uchytáva guľatina (bočiak). Bočiaky sú vždy po dva na seba uložené guliače po každej strane pôdne. V exponovaných miestach, v zákrutách, sú ešte posilnené bočnými kolmi zapustenými do dna potoka, prípadne sú tri bočiaky na sebe. Pri rekonštrukcii sa spotrebovalo 267 m3drevnej suroviny. Úplne sa vymenilo 960 metrov pôdní, 4 600 metrov bočiakov a zrekonštruovalo sa, teda očistilo od naplavenín, závalov,
od poškodených a zničených bočiakov, 1 490 metrov vodného žľabu.

TECHNOLÓGIA SPLAVOVANIA DREVA
Počas roka sa vyťažené drevo k vodnému žľabu priblížilo koňmi, ručne alebo suchými žľabmi – rizňami; potom sa porezalo a poštiepalo na metrovicu. Nasledujúcu jar sa pripravená metrovica hádzala postupne do žľabu. Na plynulý pohyb dreva dohliadali hliadky rozostavené pozdĺž žľabu. V ústí vodného žľabu, kde sa malo drevo nakladať na povozy, sa žľab prehradil, čím vzniklo jazierko, z ktorého háčikmi upevnenými na dlhých paliciach pracovníci polená vyhadzovali a ukladali do rovnaní. Rovnané drevo sa mohlo splavovať potokom až do Banskej Bystrice, kde sa zachytilo na „hrabliach“.

BUDÚCNOSŤ VYUŽITIA VODNÉHO ŽĽABU
Súčasné zhodnocovanie drevnej suroviny je výrazne odlišné od čias, keď sa vodné žľaby budovali. Vodný žľab v doline Rakytovo bude slúžiť ako pamiatka zručnosti a vynaliezavosti našichlesníckych predkov a nepochybne upúta aj pozornosť vnímavých turistických návštevníkov Banskej Bystrice a jej okolia.

Tu si môžete stiahnuť skladačku RAKYTOVO

Tu si môžete stiahnuť anglický preklad o skladačky Rakytovo

Cenník odbornej ukážky plavenia v žľabe Rakytovo    userfiles/file/cenn%C3%ADk%20Rakytovo%202013.pdf

FIRMENÁ POŠTA - WEBMAIL